Michael Portillo potuje z vlakom skozi Avstrijo in Češko po Bradshawovem Vodniku po celinskih železnicah, izdanem leta 1936.
Potovanje ga popelje skozi veličastne pokrajine, od čudovitih baročnih zgradb mesta Linz na severu Avstrije, preko Južne Češke do Prage, mesta stoterih stolpov, ter naprej do kanjonov in jam moravskega krasa blizu Brna. Konča se ob reki Donavi v glavnem mestu Slovaške Bratislavi.
Na tem potovanju raziskuje temačno obdobje evropske zgodovine, začenši z vrnitvijo Adolfa Hitlerja v Linz leta 1938, kjer je živel kot deček.
Pod balkonom stare mestne hiše na glavnem trgu izve, kako so navdušene množice pozdravile Führerjevo napoved priključitve Avstrije nacistični Nemčiji.
Na glavni postaji v Pragi sreča 87-letno Zuzano Maresovo, ki se je kot sedemletna deklica usedla na vlak, da bi varno odpotovala v London. Pove mu, kako je bila med stotinami judovskih otrok, ki jih je iz Češkoslovaške rešil britanski borzni posrednik sir Nicholas Winton.
Češki telovadci na športnem stadionu Sokol v Čeških Budejovicah so preizkusili Michaelovo elastičnost in ravnotežje ter razložili, kako je njihovo množično gibanje navdihnilo Čehe v času njegovega vodnika.
Michael se pridruži pravnukinji umetnika Alfonsa Muche, da bi izvedel, kako je oče gibanja art nouveau pomagal opredeliti češko nacionalno identiteto z izrazito političnimi slikami ter dizajni za poštne znamke in bankovce.
Razkošna vila iz jekla in stekla, ki jo je leta 1930 zasnoval nemški arhitekt Mies van der Rohe v predmestju Brna, je danes na Unescovem seznamu svetovne dediščine. Michael odkrije njeno zgodovino – bila je poročno darilo judovskemu paru, ki je moral zapustiti vilo, da bi pobegnil pred nacisti.
Michaelov vodnik priporoča obisk znamenitega kanjona, kjer se spusti z žičnico, da bi raziskal jame s kapniki globoko v podzemni reki Punkvi.
Ko prečka češko mejo s Slovaško, Michael prispe na svoj končni cilj, eno najmlajših evropskih prestolnic, Bratislavo.