Spored
TV Spored medijske hiše Delo
Zdaj

Andaluzija z Michaelom Portillom: Cadiz

Andalucia with Michael Portillo (Portillo's Andalucia): Cadiz

Deli z ostalimi:
Na sporedu
Hrvatska radiotelevizija 1
Četrtek, 14. 11. 2024
15:30 - 16:20
 
Nadaljevanka • Potopis
50 min
Velika Britanija, 2023, S 1, E 5
8 /10
Brez ocene
Igrajo
Michael Portillo
Michael Portillo raziskuje Andaluzijo in se srečuje z domačini, s katerimi deli svoje strasti.

V tej epizodi se Michael odpravi po divji atlantski obali Andaluzije, da obišče najstarejše naseljeno mesto v Evropi, Cádiz, preden se odpravi v notranjost, v svetovno prestolnico šerija, Jerez. Takrat tam potekata dva velika dogodka - finale jadralske regate in praznik ob koncu trgatve, iz katerega izdelujejo šeri.

Michael se odpravi na pot z 80 metrov dolgo jadrnico Cuauhtémoc v lasti mehiške mornarice, ki se uporablja za urjenje bodočih častnikov. Tam spozna, s čim vse so opremljene ladje, nato pa se udeleži vaje dviga glavnega jadra.

Sledi kosilo z lokalnim zgodovinarjem in vodnikom Pilarjem. Michael okuša klasične tapase iz Cádiza: tortillitas de camarones, ocvrtke s kozicami in chicharrones de Cádiz, hrustljave, tanke rezine svinjskega trebuha. Michael izve, da so Cádiz pred 3000 leti ustanovili Feničani in da je bil prvotno razdeljen na dva dela s kanalom ter da so na mestu nekdanjega kanala odkrili starodavni suhi dok. Michael bo prenočil v razkošni trgovski vili iz 18. stoletja, preurejeni v hotel, s čudovitim pogledom na zaliv Cádiz.

Njegov drugi dan se začne z izletom v Jerez, kjer se udeleži velikega finala izbora najboljšega šerija, nato pa ugotovi, zakaj iz Jereza prihajajo najboljši kitaristi flamenka. Michael nato obišče kleti v središču mesta, kjer se šeri stara v 25.000 sodih. Med potjo izve, kako te kleti z visokimi stropi, znane kot katedralni bodegi, med vročimi andaluzijskimi poletji vzdržujejo stalno temperaturo in vlažnost.

Svojo pot konča v največjem slanem močvirju v Španiji, kjer solarni delavci že tisočletja zbirajo z minerali bogato morsko sol. Spozna zadnjega sončnega človeka, ki na tradicionalen način prideluje sol in pomaga z vodne gladine »pobrati« najbolj fino morsko sol, znano kot solni cvet, ki se ne uporablja za kuhanje, temveč jo dodajajo jedem kot ojačevalec okusa. tik pred serviranjem.

Izlet sklene s pokušino lokalno pridelanega paradižnika z oljčnim oljem in solnim cvetom, v pogovoru s to družino pa izve, da upajo, da bodo družinsko podjetje nadaljevali in tako ohranili tradicijo za prihodnje rodove.

Mesto je bilo tisočletja glavno rimsko pristanišče, a tudi izhodišče Kolumbovega drugega potovanja v Ameriko in eno najbogatejših španskih mest, ki je imelo monopol nad trgovino z novim svetom do 18. stoletja.

Deli z ostalimi:
Copyright © Delo 2019-2024. Vse pravice pridržane