80 let od konca druge svetovne vojne: odporniška komedija Ernsta Lubitscha.
Varšava leta 1940. Gledališčnike med pripravo resne drame o Adolfu Hitlerju prehiti nemška vojska, ki zavzame Varšavo. Zaprtje gledališča jih spodbudi k temu, da odigrajo vloge svojega življenja. Preoblečeni v sovražnikove uniforme vdrejo v štab gestapa, seveda z namenom pripomoči k zmagi zaveznikov. Od tu dalje pa gledališki ansambel uprizori najnevarnejšo igro vseh časov.
Biti ali ne biti mojstra komedije Ernsta Lubitscha ima v filmski zgodovini prav posebno mesto. Film je nastal, še preden so se ZDA pridružile zaveznikom, a se kljub temu ni spogledoval s Hitlerjem in nacistično oblastjo, kot se je tedanja hollywoodska industrija. Zares predrzna poteza pa je bila izbira žanra.
To je najbolj smešna komedija o najtemačnejšem trenutku človeške zgodovine, komedija, ki ne omogoča bega pred resničnimi težavami, temveč filmske junake in gledalce potegne prav v središče bitke za svobodo. Odporniške teme in pretresljive žrtve se prepletajo z neokusnimi šalami, nekorektnimi dovtipi o Shakespearu in vzneseno ljubezensko zgodbo, vse to pa nadgrajuje še ženska emancipacija.
Zaradi mojstrskega prepleta brezčasnih motivov je Lubitschev film večna in edinstvena komedija, ki v vseh časih, tudi našem, poziva k boju za pravo stvar, tudi ko se zdi vse vnaprej izgubljeno.