Tokrat v Pisavah predstavljamo knjižni novosti izpod peres avtorjev, ki postavljata v središče svojih novih del etične vrednote. Branko Cestnik se v zadnjih letih posveča zgodovinskemu romanu. Odlično sta bila sprejeta romana o zgodnjem krščanstvu na antičnem Ptuju, njegov novi roman pa je že drugo delo, ki govori o drugi svetovni vojni in slovenskih mobilizirancih v nemški vojski.
V Razmiku med žerjavi pripoveduje o štajerskih mladeničih, ki so se borili na vzhodni fronti na ozemlju Ukrajine, kjer tudi danes divja vojna. Branko Cestnik je katoliški duhovnik, pater klaretinec, teolog in filozof, ki opravlja delo župnika v župniji Frankolovo. S svojim novim romanom mu je uspelo ustvariti kompleksen vojni in hkrati psihološki roman ter prikazati etične dileme, ki jih v človeku poraja vojna. S spontanim, nevsiljivim tokom pripovedi je izpostavil etično razsežnost, saj je moč etičnih odločitev tudi v grozoviti vojni lahko odrešujoča za posameznika, da ga povsem ne preplavi demon obupa.
Če etične vrednote Branka Cestnika v veliki meri izhajajo iz njegove vere, je tudi Muanis Sinanović, ki piše poezijo, pripovedno prozo in eseje, zasidran v duhovnem življenju, ki močno vpliva na njegovo pisanje. Po veroizpovedi je musliman in svoj pogled na današnjo družbo, svojo generacijo in zablode tranzicije je vtkal v delo z naslovom Vse luči, ki ga je poimenoval fikcijski esej. Avtorica oddaje: Alenka Zor Simoniti