Spored
TV Spored medijske hiše Delo
Zdaj

1991: Začetek, preobrat in zmaga - Pakrac

1991.: Početak, obrat i pobjeda - Pakrac

Deli z ostalimi:
Na sporedu
Hrvatska radiotelevizija 1
Sobota, 1. 3. 2025
13:05 - 14:00
 
Film • Dokumentarni
55 min
Hrvaška, 2022
Brez ocene
Brez ocene
O spopadih v Pakracu tik pred domovinsko vojno na Hrvaškem.

Po »pakraški vojni«, ki se je zgodila v začetku marca 1991, ko so srbski policisti razorožili hrvaške policiste policijske enote Pakrac, je znova zavrelo v avtonomni pokrajini Krajina.

Incident, ki je pospešil tok zgodovine in s tem tudi razpadanje Jugoslavije, se je zgodil na cesti med mostom čez reko Korano in turističnim naseljem na Plitvicah. V oboroženem spopadu sta umrla dva človeka, 13 jih je bilo ranjenih in pripeljanih v karlovško bolnišnico. Na območju Plitvic so se razmere po prihodu jugoslovanske vojske, ki je prihrumela s tanki in drugimi oklepnimi vozili, nekoliko umirile, toda povsod drugje od vzhodne Slavonije do Kninske krajine so razmere ostajale na vrelišču.

Dogodki na Plitvicah so pomenili uvod v medsebojno obračunavanje in krvave spopade med Hrvati in Srbi. Jugoslovanska armada je tako kot pri spopadih v Pakracu tudi tokrat posredovala brez uradnega ukaza predsedstva. Ob vsem dogajanju so se porajale velike nejasnosti in nastajala številna vprašanja ter bojazni, ali morda jugoslovanska vojska o vojaških posredovanjih odloča sama, brez potrditve državnega predsedstva ali morda celo z njegovim tihim pristankom, kar je bilo v vsakem primeru skrb vzbujajoče.

K že tako napetim razmeram je dodatno olje na ogenj prelila samovoljna odločitev vlade srbske avtonomne pokrajine Krajina, da se Krajina priključi republiki Srbiji. Sklep o izločitvi iz republike Hrvaške je bil prebran na mitingu pred večtisočglavo množico občanov Titove Korenice.

Na dogajanje na Plitvicah so se odzvali tudi tuji mediji. BBC je poročal, da so dogodki na Plitvicah najresnejši do takrat in bi lahko privedli do zapletov in mednarodnega spopada. Associated Press je ocenjeval, da se bodo odnosi med Hrvati in Srbi po teh dogodkih še zaostrili, čeprav sta se le nekaj dni prej predsednika obeh republik zavzemala za mir. France Press je ugotavljal, da je propadel dogovor Miloševića in Tuđmana o mirnem reševanju sporov glede Krajine. Reuters je pisal, da so bile na območju Krajine razmere že prej precej napete, toda pred dogodki na Plitvicah ni bilo smrtnih žrtev.

Deli z ostalimi:
Copyright © Delo 2019-2025. Vse pravice pridržane